_img_type_1_num_0.jpg)
.jpg)
Gry Lalki. Hans Bellmer Katowice 1902 — Paryż 1975
Książka wydana przez słowo/obraz terytoria do wystawy dzieł Hansa Bellmera „Wokół lalki”, która miała miejsce podczas Ⅴ Górnośląskiego Festiwalu Kameralistyki.
Pierwsze w Polsce tak obszerne i zarazem oryginalne omówienie dzieła Hansa Bellmera, rysownika, malarza i pisarza, urodzonego w Katowicach w 1902 roku. Publikacja została wydana przez cenione wydawnictwo słowo/obraz terytoria oraz Fundację Galerii Foksal po wystawie zorganiozwanej przez Instytucję Kultury Ars Cameralis w 1996 roku. A poniżej nieskromnie prezentujemy wstęp do książki napisany przez ich twórców.
„Wystawa <Hans Bellmer (Katowice 1902 — Paryż 1975)> odbyła się w dniach 30 listopada 1996 — 24 stycznia 1997 w Muzeum Śląskim w Katowicach. Zorganizował ją i sfinansował 5 Górnośląski Festiwal Kameralistyki (Ars Cameralis Silesiae Superioris). Ilustracje zamieszczone w niniejszej książce są — w przeważającej większości — repordukcjami prac Bellmera, które pokazano na katowickiej wystawie. Zarówno wystawa, jak i książka nigdy by nie powstały, gdyby nie życzliwość wielu osób, które podzielały naszą fascynajcę postacią i dziełem Bellmera. W tym miejscu składamy im serdeczne podziękowanie.
W półtorarocznych przygotowaniach do wystawy uczestniczył z pełnym zaangażowaniem dyrektor Festiwalu Marek Zieliński wraz z pracownikami biura Festiwalu Moniką Mazur, Barbarą Murawską, Aleksandrą Mocek i Wacławem Stoły. Współpraca z nimi była dla nas przyjemnością.
Lech Szaraniec, dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach, zgodził się na prezentację wystawy w kierowanym przez siebie muzeum, za co jesteśmy niezwykle wdzięczni. Kustosz Muzeum Śląśliego Joanna Szeligowska udzieliła nam nieocenionej pomocy w końcowej fazie tworzenia wystawy.
Prace na wystawę łaskawie wypożyczyli z własnych kolekcji: Państwo Bihl-Bellmer, Nogent-Sur-Marne; Hendrik Berinson, Galerie Berinson, Berlin; Marcel Fleiss, Galerie 1900–2000; Paryż; Anders Malmberg, Galerie Malmberg, Malmö; Natalie Seroussi, Galerie Seroussi, Paryż. Pan Nicholas Serota, dyrekto Tate Gallery w Londynie, zechce przyją nasze podziękowania za wypożyczenie na wystawę bezcennych prac Hansa Bellmera z kolekcji Tate Gallery.
W różnych fazach realizacji wystawy znaczącego i bezinteresownego wsparcia merytorycznego udzielił nam: autorzy monografii Hansa Bellemra — Peter Webb, Robert Short, Catherine Binet, autorka <Filmu o Hansie Bellmerze>, Wiesław Borowski z Galerii Foksal, Tadeusz Komendant z Uniwesytetu Warszawskiego; Robert C. Morgan; Claes Nordenhake; Tadeusz Sławek z Uniwersytettu Śląskiego, Ryszard Stanisławski, Andrzej Szewczyk oraz Simon Wislon, kurator z Tate Gallery. W sesji naukowej, towarzyszącek otwarciu wystawy w Katowicach, udział wzięli: Robert Short; Jan Maria Kłoczowski, tłumacz <Małej anatomii obrazu>, Stanisław Rosiek z Uniwersytetu Gdańskiego; Michał Sporoń z Uniwersytetu Śląskiego; Andrzej Urbanowicz, artytsa malarz, redaktor czasopisma <Opcje>. Dziękujemy Joannie Mytkowskiej i Arturowi Zapałowskiemu za współpracę przy organizacji sesji.
Wiele zawdzięczamy także autorom tekstów, które specjalnie dla niniejszej publikacji przygotowali: Alyce Mahon, Stanisław Rosiek, Michał Sporoń. Silvia Eiblmayr z Wiednia udzieliła nam łaskawej zgody na wydrukowanie polskiej wersji swojego artykułu.
Dziękujemy Jackowi Gładykowskiemu za sporządzenie profesjonalnej dokumentacji fotograficznej wystawy; Leszkowi Lewandowskiemu, Krzysztofowi Morcinkowi i Melanie Rolfe za pomoc techniczną oraz Marcie Appelt i Joannie Szymańskiej za wyrozumiałość i zrozumienie dla naszych poczynań.
Szczególnie dziękujemy Fundacji Galerii Foksal za finansowe wsparcie przedsiewzięcia.”
/ Andrzej Przywara
/ Adam Szymczyk
Szczegóły:
Redakcja i korekta: Stanisław Danecki
Projekt typograficzny: Janusz Górski
Skład: Piotr Górski
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria Fundacja Galerii Foksal
Rok wydania: 1998
Wydanie polskojęzyczne
Oprawa: Twarda