Ars Cameralis Silesiae Superioris

Nigdy nie wiadomo. Wiersze

„To zabawne / stać tak przez chwilę / w zakłopotaniu, potem zejść / i bach! przypomnieć sobie / po co wszedłem / i z powrotem wejść tam / po to…” Ron Padgett

Tomik Nigdy nie wiadomo to druga książka Padgetta publikowana w Polsce. Jest ona fascynującymi ciągami tajemniczych wizji i niepospolitego piękna przenikającymi się z dynamicznym językiem, przed którym nie umknie najmniejszy szczegół rzeczywistości. Mus dla wszystkich tropicieli zagadek świata i czułych miejsc człowieczeństwa.

„U wczesnego Padgetta wiersze jakby potykały się o siebie i rozsypywały na naszych oczach. Ale nietrudno zgadnąć, że dzieje się tak za sprawą zachwytu, który nie pozwala poecie na zbędną formalizację myśli. W późniejszych książkach wiersze zdają się bardziej zdyscyplinowane i logiczne, ale rygor tkwiący w logice wypowiedzi jest pozorny: konsekwentnie budowane przesłanie kończy się nagle jakimś głupstwem, uwagą rzuconą z głupia frant, niby to stanowiącą dalszy ciąg wypowiedzi, ale w istocie wywracającą ją na nice. Takie odwracanie kota ogonem to ulubiony chwyt Padgetta. Po prostu nigdy nie wiadomo, co za chwilę się zdarzy.”

/Jacek Gutorow

O autorze:


Ron Padgett — urodził się w 1942 roku w Tulsie, w stanie Oklahoma. Pod koniec lat 50. ubiegłego wieku został współzałożycielem pisemka literackiego „The White Dove Review”, dzięki czemu mógł poznać kilka wschodzących gwiazd nowej amerykańskiej poezji. Szczególnie ważna okazała się znajomość z Berriganem — już wkrótce obaj poeci mieli trzon tak zwanego drugiego pokolenia nowojorskiej sceny poetyckiej.

W 1960 roku Padgett rozpoczął studia w Nowym Jorku, tym samym znalazł się w samym centrum tworzącej się właśnie nowej sztuki amerykańskiej. W 1969 roku publikuje Great Balls of Fire, pierwszą pełnowymiarową książkę poetycką. Do najważniejszych tomów poety należą: Tulsa Kid (1979), New and Selected Poems (1995), You Never Know (2002), How To Be Perfect (2007).

W roku 2006 Padgett gościł na Festiwalu Ars Cameralis. Spotkał się ze studentami Uniwersytetu Śląskiego, wziął też udział w promocji najnowszego, Ashbery’owskiego numeru „Literatury na Świecie” w Instytucie Mikołowskim.

Szczegóły:


Tłumaczenie: Jacek Gutorow

Layout: Kim Bochenek

Wydawca: Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris

Rok i miejsce wydania: Katowice 2008

Wydanie polskojęzyczne

Oprawa: twarda

Publikacja powstała po wizycie Rona Padgetta w ramach ⅩⅤ Festiwalu Ars Cameralis.

Polecane publikacje

Zamawiam

Nigdy nie wiadomo. Wiersze

  • Autor: Ron Padgett
  • Liczba stron: 103
  • Wymiary: 19,5x13cm
  • Kategoria: Poezja
  • ISBN: 83-922555-3-4
wyślij

Wysyłając zamówienie akceptujesz regulamin sklepu Ars Cameralis.

Z regulaminem sklepu zapoznać się można pod adresem: www.cameralis.art.pl/regulamin

zamknij